Pod koniec maja przygotowałem artykuł, w którym opisałem 12 mitów i błędów spotykanych w pracy programisty. Zebrałem tam różne przemyślenia z internetu, dodałem do tego swoje spostrzeżenia i złożyłem to w jedną całość, a cały artykuł miał być z założenia uniwersalny.

Zastanawiałem się czy warto wrzucić go na Wykop.pl, bo to dosyć specyficzna społeczność, ale są wśród niej programiści, webmasterzy (… i wpisz tutaj wszystkie inne specjalizacje) więc czemu nie.

Zawsze ktoś będzie miał łatwiejszą drogę do zostania #programista15k ( ͡° ͜ʖ ͡°)

26 maja około 10:00 wrzuciłem tam link i… w ciągu kilku dni stało się dużo rzeczy.

Aktualnie na Wykopie artykuł ma 30,6 tys. wyświetleń.

Na stronę artykułu weszło ok. 10.000 ludzi, a w szczytowym momencie (27 maja) weszło 7196 osób.

Wykop - praca programisty

W ciągu 5 dni serwer zużył ok. 17 GB transferu (dzięki CloudFlare za pomoc! :)

Wykop - transfer w CloudFlare

Pojawiła się ciekawa dyskusja pod wpisem.

Pojawiło się też trochę typowego hejtu (mam na myśli zwykłą złość), ale to normalne, każdy ma do tego prawo.

Podsumowując, wyszło to całkiem pozytywnie i polecam przejrzeć dyskusję pod wpisem, bo można wyciągnąć z niej sporo wartościowych wniosków i wskazówek.

Link do Wykop: https://www.wykop.pl/link/3757255/12-mitow-i-bledow-spotykanych-w-pracy-programisty/

Kilka fragmentów z dyskusji na Wykopie

@quizac:

Problem lezy w podejsciu zleceniodawcow/pracodawcow. Na kazdym interview powtarzam, ze nie mam wszystkich wymaganych umiejetnosci. Gdybym mial, nie aplikowalbym, bo znudzilbym sie po pol roku, ale oferta jest po drodze z moja kariera i chce to robic. Druga sprawa to taka, ze malpe da sie nauczyc wielu czynnosci. Pytanie tylko w jakim czasie? Najwazniejszy jest learning curve by w najkrotszym czasie osiagnac dostateczna wydajnosc. Horyzont technologiczny zmienial sie bardzo szybko u bylych pracodawcow i do tego przywyklem. Poznawanie nowych technologii jest wpisane w kariere. Liczy sie out-of-the-box thinking i innowacyjnosc. Jak chca kogos kto lubi naparzac mlotkiem na lini produkcyjnej przez 8h to szukaja kogos innego.

 

@Scharnvirk:

„śmieszne stronki internetowe” :D

Ty to masz kurde łatwo… piszesz jakieś sterowniki do pojedynczych urządzeń, jasne jest co one mają robić, możesz łatwo sprawdzić czy to robią czy nie… nie to co „śmieszne stronki internetowe” gdzie wymagania klientów przychodzą w tempie kilkudziesięciustronowej listy żądań (bo dokumentacją bym tego nie nazwał) co miesiąc, a najważniejszym aspektem kodowania jest trzymanie poprawnej architektury, testowanie i przygotowanie pod automatyzację – bo jak nie powstaje beton i patyki których rozwijać się już nie da.

 

Śmieszna stronka internetowa przy której teraz pracuje ma pół miliona linii kodu bez bibliotek a pisało ją raptem pare osób, i wierz mi, dbamy o ten kod. No ale to tylko „składanie mebli z ikei”. To jest bardziej składanie domu z ziarenek piasku :D

 

Że już nie wspomnę jaka masa aplikacji desktopowych jest niczym innym jak „śmieszną stronką internetową” ino opakowaną w electrona czy inne tego typu rozwiązanie… a więc wydaje Ci się że odpalasz apkę a w rzeczywistości jest to przeglądarka z odpaloną „stroną”. W sumie to samo w mobilkach…

 

P.S. Przy okazji ciekawostka. Jeden z powyższych obrazków nazywa się „wykop-google-analytics.png” i podczas umieszczania go we wpisie, automatycznie był ukrywany w stylach CSS (display: none). Bez problemów natomiast przechodził plik o nazwie „wykop-google-analytics2.png”.

Okazało się, że winowajcą był uruchomiony adblock, który wykrył słowa „google-analytics” w nazwie i zablokował tak, jakby to były skrypty od Googla. Problem rozwiązany i 15 minut stracone :)

Jakub Jurkian

Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).

  • >