Często wydaje nam się, że tworząc stronę musimy nadać jej jakieś tło, bo będzie „sucha” lub pusta i nie wyróżni się na tle innych, konkurencyjnych projektów.

W ten właśnie sposób wstawiamy na witrynę różne wielkie, długo ładujące się obrazki, a czasem w tle uruchamiamy filmik z YouTube za pomocą odpowiedniej wtyczki. Wszystko po to, by zwiększyć jej atrakcyjność, jednak często kosztem szybkości ładowania się strony.

Przeczytaj też: jak przyspieszyć stronę – moja ładuje się poniżej 1,5 sekundy.

Część osób korzysta też z innego rozwiązania, które nie tylko wyróżni naszą stronę na tle innych, ale też znacznie skróci czas jej ładowania.

Chodzi tutaj o darmowe tła na stronę internetową, a jedne z najpopularniejszych udostępnia Subtle Patterns. Oczywiście stron z darmowymi tłami jest dużo więcej, ale to właśnie temu projektowi poświęcę dzisiaj uwagę.

Czy tło na stronę jest potrzebne?

Tak, jak pisałem wyżej – jest to pewien kompromis między długim ładowaniem się strony a unikalnym wyglądem. Często tło na stronie i inne różne smaczki graficzne, szczegóły sprawiają wrażenie wyższej jakości, dbałości o detale.

Kolejna zaleta to brak monotonii, szczególnie gdy mamy mało tekstu na stronie. Wzorek w tle może więc działać jako wypełniacz, który uatrakcyjnia stronę z małą ilością treści.

Czym jest Subtle Patterns?

Subtle Patterns to jedna z najpopularniejszych stron z wzorkami graficznymi.

Na chwilę obecną jest tam 409 obrazków wysokiej jakości, które można nawet wykorzystywać komercyjnie. Jedyny warunek, to umieszczenie informacji o autorze – sprawiedliwe rozwiązanie, prawda?

Sama strona została zaprojektowana w ciekawy sposób. W centralnej części mamy po prostu listę wzorków, które natychmiastowo można sobie podejrzeć, klikając na „preview”. Można jednocześnie je ściągnąć lub nawet zakupić wtyczkę (plugin) do Photoshopa czy Sketch, która daje szybszy dostęp do zasobów strony.

Subtle Patterns Bookmarklet – dodatek do przeglądarki

Subtle Patterns Bookmarklet to narzędzie, które pozwoli Ci podglądać wszystkie darmowe tła z Subtle Patterns na żywo, na Twojej stronie.

W normalny sposób musisz ręcznie znaleźć wzorek, który Ci pasuje, ściągnąć go, dokleić do swojej strony i dopiero zobaczyć jak to wygląda. Brzmi trochę męcząco.

Oczywiście, że jest to niewygodne, ale na szczęście ktoś wymyślił rozwiązanie tego problemu. W Bookmarklet możesz wybrać tło z kategorii: light, dark, paper, noise i innych, korzystać ze skrótów klawiaturowych, a nawet ustalić który element na Twojej stronie odpowiada za tło – i go zmieniać.

 

Niestety, obecnie wygląda to tak, jakby autor porzucił rozwijanie tego projektu, ponieważ jest dostępna tylko część wzorków.

Bądźmy dobrej myśli – jest to naprawdę wygodne w użyciu narzędzie i warto, by było dalej rozwijane.

Jakub Jurkian

Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).

>