Sublime Text to bardzo szybki edytor dostępny na Windowsa, Maca i Linuxa.

Kiedyś zrobił furorę, ale dziś jego popularność trochę spadła. Był to właściwie pierwszy edytor, który pokazał mi, że można pisać kod szybciej niż w Notepad++.

Jest mocno konfigurowalny, ale jest to czasami skomplikowane i wymaga instalacji zewnętrznych wtyczek, które nie współpracują dobrze ze sobą.

Nie jest do końca darmowy – przeczytaj licencję.

Pobierz Sublime Text 3

Sprawdź też: dodatki i motywy do Sublime Text

Na pierwszy rzut oka nie wygląda jak jakiś mega rozbudowany program, ale w tym tkwi jego moc! Nie musisz przegrzebywać się przez tony opcji i konfiguracji, bo od samego początku masz świetnie działający edytor, a jedyne co musisz zrobić, by płynnie z niego korzystać, to nauczyć się skrótów klawiaturowych.

W oczy może się rzucić mapka kodu, która znajduje się po prawej stronie edytora. Dzięki niej możesz całkiem sprawnie poruszać się po Twoim projekcie, gdy kod rozrasta się i zajmuje setki linijek.

Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, naciśnij Shift+Ctrl+P, a następnie wybierz „Install Package Control”. Od teraz możesz szybko instalować dodatki i motywy w Sublime Text.

Po instalacji wystarczy, że naciśniesz Shift + Ctrl + P, a pokaże Ci się okienko, w którym wybierasz “Package Control: Install Package”. Wybierz interesujący Ciebie dodatek czy motyw i zainstaluj go – wszystko w ciągu kilku sekund.

Jakub Jurkian

Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).

>