W roku 2017 jeszcze mocniej utwierdziłem się w przekonaniu, że Front End to wcale nie jest taka prosta sprawa. Mamy tutaj do czynienia tylko z HTML, CSS i JavaScript, ale ogromna ilość narzędzi, frameworków i bibliotek nieco komplikuje sytuację.
Na szczęście powstaje coraz więcej narzędzi, które bardzo ułatwiają pracę i cały ekosystem zmienia się (mam nadzieję) na lepsze.
Pomyślałem, że warto podsumować to, co działo się w web-świecie w 2017 roku i przeanalizowałem wyniki dwóch ankiet – ze StackOverflow i 2017 JavaScript Rising Stars.
Można jeszcze spojrzeć na State of JavaScript, gdzie wyniki pochodzą sprzed miesiąca. Oto kilka statystyk i moje wnioski.
Zwracałem tutaj uwagę na statystyki dotyczące profesjonalnych developerów.
Wszystko oparte o 51.392 odpowiedzi, a ankieta trwała między 12.01-6.02.2017. Nie są to może świeże wyniki, ale warto się z nimi zapoznać.
Ogólnie o developerach
Najpopularniejszym kierunkiem na StackOverflow jest Web Developer. To aż 72,6% respondentów. Zaraz potem jest Desktop applications developer (28,9%) i Mobile developer (23%)
63,7% Web Developerów pracuje jako full stack. Back Endowcy to 24,4%, a Front End to tylko 11,9% wśród Web Developerów
Wśród profesjonalistów 12,5% nauczyło się kodować mniej niż 4 lata temu. Kolejne 13,3% – między 4 a 6 lat temu. Co ciekawe, 20,3% zawodowców zaczęło kodowanie już ponad 20 lat temu
88,6% odpowiadających to mężczyźni, 7,6% to kobiety
32% profesjonalistów uważa, że formalna edukacja nie była zbyt ważna (lub nie była wcale istotna) dla ich sukcesu. 91,1% z nich uważa się za samouków, a 44,1% skorzystało z kursów online. 38,9% udziela się w projektach Open Source
Jak się uczą? 64,5% osób poleca do nauki kursy online, 50,2% – książki i pracę z ćwiczeniami, 31,7% – udział w otwartych projektach, a 23,4% chodzi na konferencje i meet-upy
Technologie
Najpopularniejszym językiem jest JavaScript – korzysta z niego 66,7% profesjonalistów. Zaraz potem jest SQL (53,7%) i oczywiście Java (38,3%)
Wśród frameworków, bibliotek i innych technologii króluje AngularJS (28,1%), a za nim są: Node.js (27,9%), .NET Core (19,6%) oraz React (12,6%)
Wśród najbardziej lubianych frameworków i technologii, na początku mamy Reacta (66,9%), a zaraz po nim Node.js (62,1%). Na piątym miejscu Firebase (52,9%), na szóstym AngularJS (51,7%)
Najbardziej popularne środowiska programistyczne wśród Web Developerów, to Visual Studio (38,8%), Notepad++ (34,3%), Sublime Text (31,4%), Vim (27,1%) i Visual Studio Code (24%)
Inne
Satysfakcja z pracy: 77,7% osób oceniło, że są zadowolone ze swojej pracy (skala 1-10). Bardziej szczegółowo: 19,7% osób oceniło satysfakcję na 7/10, 22,2% – na 8/10
62,1% osób nie szuka aktualnie pracy, ale są otwarci na nowe propozycje. 24,8% nie szuka pracy, a szukających jest tylko 13,1%
26,8% developerów znalazło pracę przez znajomych, do 17,9% firmy zgłosiły się same, a 13,9% znalazło ją na portalach ogłoszeniowych. Jak widać networking ma się bardzo dobrze!
Co jest najbardziej cenione jako benefity? 57% – wakacje/dni wolne, 53,3% – możliwość pracy zdalnej, 47,1% – benefity związane ze zdrowiem
70,7% profesjonalistów używa Gita do kontroli wersji
Najwięcej pełnoetatowych developerów pracujących zdalnie jest w Rosji (22,8%). To prawie 2x więcej niż w Stanach (12,8%)
Najpopularniejszym zdalnym zawodem jest Graphic designer (22,3%)
Chcesz nauczyć się czegoś nowego?
Zapisz się na jeden z moich kursów wideo, gdzie nauczysz się wielu rzeczy związanych z tworzeniem stron i aplikacji - kursy dla początkujących i zaawansowanych
W przeciwieństwie do StackOverflow, który patrzy na całą branżę raczej ogólnie, tutaj mamy statystyki dotyczące całego ekosystemu JavaScript. W bardzo czytelny sposób możesz prześledzić jak to wszystko się rozwijało i jakie projekty/frameworki były na topie.
Najpopularniejsze projekty w 2017
Jest ich 25, ja wybrałem kilka tych, które są bezpośrednio związane z Front Endem.
Vue.js – przybyło 40.000 gwiazdek i pod tym względem Vue już prawie dogonił Reacta (80.210 vs 85.896) i jednocześnie stał się najpopularniejszym projektem na GitHubie w 2017 roku
React: +27,8k gwiazdek
Create React App: +22,5k gwiazdek
Axios: +21,9k gwiazdek
VS Code: +20,2k gwiazdek
Prettier: +17,7k gwiazdek
React Native: +15,6k gwiazdek
Bootstrap: +14,5k gwiazdek
Webpack: +13,1k gwiazdek
Angular: +12,2k gwiazdek
Redux: +10,1k gwiazdek
Nowe projekty!
Wśród projektów są jeszcze takie, jak Parcel – szybki, nie wymagający konfiguracji bundler do aplikacji webowych, który powstał w sierpniu 2017, a do końca 2017 zdobył +14k gwiazdek.
To duże zaskoczenie, bo Parcel oferuje wszystko, czego potrzeba dla dzisiejszego Front Endowca, a przy tym nie wymaga (często) czasochłonnej konfiguracji, jak w przypadku Webpacka.
Jest też Storybook, czyli środowisko, w którym możemy tworzyć komponenty naszego UI. W czytelny sposób można przeglądać aktualne komponenty, zmieniać ich stan i testować je. +9,7k gwiazdek w 2017.
Wśród edytorów kodu króluje Visual Studio Code, ale pojawił się projekt Reactide, czyli IDE specjalnie dla React Developerów. Osobiście nie testowałem, ale wbudowana przeglądarka, ciemny domyślny motyw, wbudowane drzewo komponentów i dobre pierwsze wrażenie… myślę, że warto sprawdzić. +7,4k gwiazdek w 2017.
Wygląda na to, że Front End może przejść kilka ciekawych zmian w 2018 roku. Mimo tego, że staje się coraz bardziej skomplikowany i wymagający, to jednocześnie powstają narzędzia takie, jak Parcel, Storybook czy Reactide, które uproszczą nam – developerom – życie.
Osobiście z chęcią wrócę do tych ankiet i statystyk za rok, by zobaczyć co i jak szybko się zmieniło.
A co Ty o tym myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).
Hej, Zrobisz jakieś filmiki / kursy dla front end developer ? Chodzi mi o angular js / angular 2 i inne?
To będzie kurs na zasadzie: „Kurs JavaScript dla początkujących”, czy może płatny? „Webmaster Krok Po Kroku” to według mnie jeden z najlepszych kursów, jeśli chodzi o wszystkie aspekty pracy nad stroną WWW. Brakuje według mnie dobrego kursu, który nie tylko opisywałby teoretyczne zagadnienia w poprawny sposób, ale przede wszystkim nakierowałby na właściwą naukę, jeśli chodzi o JavaScript.
Będzie to płatny kurs, ale tak jak zawsze – duża wartość za atrakcyjną cenę. Tak przy okazji… niedługo planuję odświeżyć zarówno kurs dla początkujących (HTML i CSS), jak i JavaScript dla początkujących…
Hej,
Zrobisz jakieś filmiki / kursy dla front end developer ? Chodzi mi o angular js / angular 2 i inne?
Kilka osób już o to pytało – tak, jest to w planach. A ile wyjdzie z tych planów – przekonam się w ciągu następnego tygodnia/dwóch.
Najbliższy kurs będzie dotyczył zaawansowanego JavaScriptu.
To będzie kurs na zasadzie: „Kurs JavaScript dla początkujących”, czy może płatny? „Webmaster Krok Po Kroku” to według mnie jeden z najlepszych kursów, jeśli chodzi o wszystkie aspekty pracy nad stroną WWW. Brakuje według mnie dobrego kursu, który nie tylko opisywałby teoretyczne zagadnienia w poprawny sposób, ale przede wszystkim nakierowałby na właściwą naukę, jeśli chodzi o JavaScript.
Będzie to płatny kurs, ale tak jak zawsze – duża wartość za atrakcyjną cenę.
Tak przy okazji… niedługo planuję odświeżyć zarówno kurs dla początkujących (HTML i CSS), jak i JavaScript dla początkujących…