Niech Cię nie zmyli to, że większość osób korzysta dzisiaj z Webpacka. Gulp wcale nie umiera!

Webpack jest narzędziem, które traktuje wszystko jako moduł, a to sprawia kilka problemów. Zawsze musisz wykorzystać odpowiedni loader, który „pozwoli Ci” importować konkretne pliki do Twojej aplikacji.

Jeśli natomiast wykorzystasz Gulpa, to wszystkie tego typu problemy odejdą, bo pracujesz w nim na statycznych plikach. Dlatego też idealnie sprawdza się w pracy np. z WordPressem, gdzie korzystanie z modułów jest średnio opłacalne, bo i tak wszystkie pozostałe paczki będą porozrzucane po projekcie.

Chcesz przenieść pliki z jednego miejsca na drugie – 4 linijki i gotowe.

Chcesz wczytać pliki .sass, skompilować do CSS, dodać mapy kodu i zminimalizować? Tutaj też wszystko będzie czarno na białym.

Tak właśnie wygląda Gulp:

Jakub Jurkian

Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).

>