Dzisiaj każda strona w internecie korzysta ze stylów CSS, by oddzielić warstwę treści – HTML – od wyglądu. Jeżeli jesteś jeszcze osobą, która nie tworzyła większych stron WWW, właściwości i możliwości zwykłego CSS mogą być dla Ciebie wystarczające.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy tworzysz już którąś stronę z rzędu i zaczynasz zauważać jak bardzo możliwości stylów CSS są ograniczone.

Jeżeli jesteś programistą PHP czy JavaScript, cały czas masz do czynienia z funkcjami, pętlami, zmiennymi, instrukcjami warunkowymi itd. W CSS po prostu tego nie ma, mimo że niesamowicie poprawiłoby to komfort pracy.

Powoli to wszystko idzie w dobrym kierunku, jednak na chwilę obecną my, programiści, musimy sobie radzić w inny sposób.

Oficjalna strona technologii Less

Z pomocą przychodzi Less, czyli preprocesor – to znaczy rozszerzenie stylów CSS, które dodaje nowe możliwości, takie jak zmienne, mixiny (bloki kodu, które możemy wielokrotnie wstawiać w inne miejsca), funkcje, łatwiejszą obsługę gradientów, zagnieżdżanie reguł CSS (bardzo zwiększa czytelność kodu), operatory (dodawanie, mnożenie itd.) czy nawet operacje na kolorach (rozjaśnianie, przyciemnianie) prosto z edytora kodu.

Jedyną wadą w tym przypadku jest to, że musisz zainwestować kilka godzin czasu by nauczyć się Less oraz zainstalować kompilator, który zamieni kod Less na kod CSS odczytywany przez wszystkie przeglądarki.

Wypróbuj WinLess – jeden z najpopularniejszych kompilatorów na Windowsa.

Poniżej możesz zobaczyć wideo, na którym przedstawiam krok po kroku jak się za to zabrać:

Jakub Jurkian

Pracuję jako Front End Developer w Londynie. Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat. Jestem też autorem kursów wideo - od 2013 roku prowadzę kanał na YouTube i tego bloga. Zaczynałem od pisania artykułów dla jednego z czołowych polskich portali IT - benchmark.pl. Prywatnie od 10 lat jestem związany z kulturą hip-hop (głównie taniec breakdance).

>