Często pytacie mnie w komentarzach na YouTubie czy bezpośrednio w mailach jakich narzędzi używam w swojej pracy jako programista, jakie wtyczki stosuję czy też pojawiają się pytania o różne skrypty.

W tym miejscu chcę więc umieścić listę tych rzeczy, narzędzi, wtyczek i skryptów, z których korzystam i krótkie opisy, opinie na ich temat. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się lub będą jakąś inspiracją. Część z tych linków to linki partnerskie. Ciebie nic to nie kosztuje – nic nie tracisz – natomiast dla mnie może pomóc dalej rozwijać tego bloga.

Narzędzia programistyczne

Korzystam głównie z dwóch edytorów, choć ostatnio coraz więcej frajdy sprawia mi kodowanie w Sublime Text. Wydaje się być lżejszy i szybszy niż Brackets, choć oba są naprawdę dobre.

Edytor Brackets – świetne, darmowe narzędzie prosto od Adobe z unikalnymi funkcjami, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Możesz edytować kod CSS bezpośrednio w dokumencie HTML, edytować kolory czy animacje, uruchomić wbudowany tryb podglądu na żywo czy, korzystając z wtyczki Extract, szybko zakodować plik PSD otrzymując podpowiedzi prosto od Adobe.

Wtyczki: Emmet, Beautify, JSHint, Extract, Tabs

Edytor Sublime Text – od samego początku prosty i szybki edytor, z wbudowaną mapą kodu oraz ogromną ilością użytkowników i dodatków czy motywów.

Wtyczki: PackageControl, Emmet, SublimeLinter i ESLint/JSHint, SublimeCodeIntel, LiveReload, All Autocomplete, AutoFileName, SCSS, jQuery

Aktualnie najbardziej podoba mi się Visual Studio Code, którego używam głównie do programowania w JavaScript.

 

Obsługa bloga i praca

 • WordPress – platforma do blogowania numer 1 na świecie. Tysiące motywów i wtyczek dostępnych bezpłatnie, prosta obsługa i czytelna dokumentacja. Niczego więcej mi nie trzeba.
 • GetResponse – świetne polskie narzędzie do obsługi newslettera. Do tej pory korzystałem z kilku systemów tego typu i GetResponse wydaje się być najlepszym z nich. Wysoka dostarczalność, czytelny panel i dobra pomoc techniczna – niczego więcej nie potrzebuję. Ważne: rejestrując się z tego linku otrzymujesz 100 złotych rabatu na usługę.
 • Hosting – korzystałem z Hekko.pl korzystam z AttHost, gdzie w porównaniu do poprzednika mam średnio 30% wzrost szybkości stron, obsługę aplikacji NodeJS, SSH, certyfikaty Let’s Encrypt i wiele innych możliwości. W tym stałą cenę, którą poprzednik podniósł z dnia na dzień bez zapowiedzi, a tego nie lubię… Zanosi się na to, że tu zostanę.
 • Domeny aktualnie trzymam na OVH.
 • Szablony z ThemeForest – niesamowicie ułatwiają pracę, ponieważ dostajesz wysokiej jakości produkty za ułamek ceny, którą musiałbyś zapłacić zlecając komuś taką pracę od podstaw. W cenie masz zapewnioną pomoc techniczną i aktualizacje.

 

Wtyczki WordPress

 • Autoptimize to ciekawe narzędzie, które automatycznie organizuje wszystkie skrypty i style CSS na stronie, a następnie łączy je w 1-2 pliki wynikowe. Dzięki temu zamiast 10 plików na raz, załaduje się tylko jeden – zminimalizowany i skompresowany.
 • W3 Total Cache dba o cachowanie strony. Dzięki niemu osoba odwiedzająca dostaje statyczne pliki i nie musi niepotrzebnie czekać na przetwarzanie danych przez serwer. Dobrze współpracuje z Autoptimize.
 • SyntaxHighlighter Evolved podświetla składnię w kodzie źródłowym, by wszystko było czytelne.
 • Yoast SEO pomaga dbać o odpowiednią optymalizację artykułów, by były jak najbardziej przyjazne wyszukiwarkom, a przez to pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwania.
 • Contact Form 7 obsługuje formularz kontaktowy.
 • kk Star Ratings wyświetla gwiazdki umożliwiające ocenę każdego wpisu.
 • Disqus do niedawna obsługiwał mi komentarze na stronie, jednak chwilowo powróciłem do standardowego, WordPressowego rozwiązania. Disqus pomimo swojego zasięgu, cały czas jest mało intuicyjny w obsłudze i sprawia sporo problemów. Są też pogłoski, że wręcz zniechęca do komentowania wpisów.
 • WP Smush zajmuje się bezstratną optymalizacją obrazków na blogu. Przez chwilę korzystałem z Compress JPEG & PNG Images autorstwa TinyPNG i mimo świetnych efektów (duży spadek rozmiarów zdjęć), czasem kompresja wydawała mi się zbyt przesadzona i obrazki widocznie traciły na jakości.

 

Moje projekty

Są to skrypty, które stworzyłem podczas nauki różnych technologii (głównie JavaScript). Zamieściłem je na GitHubie, by każdy zainteresowany miał do nich dostęp.

 • Okienko popup – wzorowane na Leadpages, responsywne. W treści wpisu znajdziesz link do pobrania gotowej paczki oraz do tutoriala, który wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące jego tworzenia.
 • hangmanJS – popularny wisielec. To jeden z tych projektów, który nauczył mnie najwięcej, bo właśnie od niego zaczynałem “na poważnie” wrzucać kod na GitHuba.
 • mailboxJS – moja próba odtworzenia skrzynki emailowej Google, wykonana w AngularJS. Projekt nie jest jeszcze skończony, ale większość funkcjonalności ma już swój zarys i wystarczy je tylko dopracować i rozbudować.
 • puzzleJS – projekt, który umożliwia wgranie swojego obrazka prosto do przeglądarki, a następnie układanie puzzli na jego podstawie. Puzzle są generowane i losowane z wykorzystaniem elementu Canvas z HTML5, a upload obrazka obsługuje File API.
 • contestJS – strona typu One Page, lecz wykonana w jQuery, bez dodatkowego frameworka. W pliku JSON umieszczasz swoje pytania i odpowiedzi, a następnie skrypt automatycznie wyświetla je na stronie. Dodatkowo numeruje je, dba o paginację czy zapamiętywanie zaznaczonych odpowiedzi i wypełnionych pól formularza.
 • ngTodo – prosty projekt legendarnej już listy “todo”, wykonany w AngularJS.
>