Często pytacie mnie w komentarzach na YouTubie czy bezpośrednio w mailach jakich narzędzi używam w swojej pracy jako programista, jakie wtyczki stosuję czy też pojawiają się pytania o różne skrypty.

W tym miejscu chcę więc umieścić listę tych rzeczy, narzędzi, wtyczek i skryptów, z których korzystam i krótkie opisy, opinie na ich temat. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się lub będą jakąś inspiracją. Część z tych linków to linki partnerskie. Ciebie nic to nie kosztuje – nic nie tracisz – natomiast dla mnie może pomóc dalej rozwijać tego bloga.

Narzędzia programistyczne

Korzystam głównie z dwóch edytorów, choć ostatnio coraz więcej frajdy sprawia mi kodowanie w Sublime Text. Wydaje się być lżejszy i szybszy niż Brackets, choć oba są naprawdę dobre.

Edytor Brackets – świetne, darmowe narzędzie prosto od Adobe z unikalnymi funkcjami, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Możesz edytować kod CSS bezpośrednio w dokumencie HTML, edytować kolory czy animacje, uruchomić wbudowany tryb podglądu na żywo czy, korzystając z wtyczki Extract, szybko zakodować plik PSD otrzymując podpowiedzi prosto od Adobe.

Wtyczki: Emmet, Beautify, JSHint, Extract, Tabs

Edytor Sublime Text – od samego początku prosty i szybki edytor, z wbudowaną mapą kodu oraz ogromną ilością użytkowników i dodatków czy motywów.

Wtyczki: PackageControl, Emmet, SublimeLinter i ESLint/JSHint, SublimeCodeIntel, LiveReload, All Autocomplete, AutoFileName, SCSS, jQuery

Aktualnie najbardziej podoba mi się Visual Studio Code, którego używam głównie do programowania w JavaScript.

Obsługa bloga i praca

 • WordPress – platforma do blogowania numer 1 na świecie. Tysiące motywów i wtyczek dostępnych bezpłatnie, prosta obsługa i czytelna dokumentacja. Niczego więcej mi nie trzeba.
 • Hostingkorzystałem z Hekko.pl korzystam z MyDevil, gdzie w porównaniu do poprzednika mam naprawdę duży wzrost szybkości stron (np. kilkukrotnie mniejsze czasy oczekiwania), obsługę aplikacji NodeJS, SSH, certyfikaty Let’s Encrypt i wiele innych możliwości. W tym stałą cenę, którą poprzednik podniósł z dnia na dzień bez zapowiedzi, a tego nie lubię… Zanosi się na to, że tu zostanę.
 • Domeny aktualnie trzymam na OVH.
 • Szablony z ThemeForest – niesamowicie ułatwiają pracę, ponieważ dostajesz wysokiej jakości produkty za ułamek ceny, którą musiałbyś zapłacić zlecając komuś taką pracę od podstaw. W cenie masz zapewnioną pomoc techniczną i aktualizacje.
 • Szablony z Template Monster – kolejne paczki z szablonami mocno ułatwiające pracę, szczególnie gdy nie jesteś grafikiem i chcesz wykorzystać solidny, dobrze działający projekt.

Wtyczki WordPress

 • Autoptimize to ciekawe narzędzie, które automatycznie organizuje wszystkie skrypty i style CSS na stronie, a następnie łączy je w 1-2 pliki wynikowe. Dzięki temu zamiast 10 plików na raz, załaduje się tylko jeden – zminimalizowany i skompresowany.
 • W3 Total Cache dba o cachowanie strony. Dzięki niemu osoba odwiedzająca dostaje statyczne pliki i nie musi niepotrzebnie czekać na przetwarzanie danych przez serwer. Dobrze współpracuje z Autoptimize.
 • SyntaxHighlighter Evolved podświetla składnię w kodzie źródłowym, by wszystko było czytelne.
 • Yoast SEO pomaga dbać o odpowiednią optymalizację artykułów, by były jak najbardziej przyjazne wyszukiwarkom, a przez to pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwania.
 • Contact Form 7 obsługuje formularz kontaktowy.
 • kk Star Ratings wyświetla gwiazdki umożliwiające ocenę każdego wpisu.
 • Disqus do niedawna obsługiwał mi komentarze na stronie, jednak chwilowo powróciłem do standardowego, WordPressowego rozwiązania. Disqus pomimo swojego zasięgu, cały czas jest mało intuicyjny w obsłudze i sprawia sporo problemów. Są też pogłoski, że wręcz zniechęca do komentowania wpisów.
 • WP Smush zajmuje się bezstratną optymalizacją obrazków na blogu. Przez chwilę korzystałem z Compress JPEG u0026amp; PNG Images autorstwa TinyPNG i mimo świetnych efektów (duży spadek rozmiarów zdjęć), czasem kompresja wydawała mi się zbyt przesadzona i obrazki widocznie traciły na jakości.

Moje projekty

Są to skrypty, które stworzyłem podczas nauki różnych technologii (głównie JavaScript). Zamieściłem je na GitHubie (tutaj znajdziesz te aktualne), by każdy zainteresowany miał do nich dostęp.

 • Okienko popup – wzorowane na Leadpages, responsywne. W treści wpisu znajdziesz link do pobrania gotowej paczki oraz do tutoriala, który wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące jego tworzenia.
 • hangmanJS – popularny wisielec. To jeden z tych projektów, który nauczył mnie najwięcej, bo właśnie od niego zaczynałem „na poważnie” wrzucać kod na GitHuba.
 • mailboxJS – moja próba odtworzenia skrzynki emailowej Google, wykonana w AngularJS. Projekt nie jest jeszcze skończony, ale większość funkcjonalności ma już swój zarys i wystarczy je tylko dopracować i rozbudować.
 • puzzleJS – projekt, który umożliwia wgranie swojego obrazka prosto do przeglądarki, a następnie układanie puzzli na jego podstawie. Puzzle są generowane i losowane z wykorzystaniem elementu Canvas z HTML5, a upload obrazka obsługuje File API.
 • contestJS – strona typu One Page, lecz wykonana w jQuery, bez dodatkowego frameworka. W pliku JSON umieszczasz swoje pytania i odpowiedzi, a następnie skrypt automatycznie wyświetla je na stronie. Dodatkowo numeruje je, dba o paginację czy zapamiętywanie zaznaczonych odpowiedzi i wypełnionych pól formularza.
 • ngTodo – prosty projekt legendarnej już listy „todo”, wykonany w AngularJS.
>