Witaj na moim blogu 1Nazywam się Jakub Jurkian i piszę tutaj o wielu zagadnieniach związanych z tworzeniem stron internetowych. Skupiam się na HTML5, CSS3, JavaScript oraz na systemie zarządzania treścią (CMS) WordPress i wielu pokrewnych tematach.

Aktualnie pracuję jako Front End Developer w Londynie.

Od ponad 11 lat jestem programistą-pasjonatem, a strony (i wszystko co z nimi związane) tworzę od 6 lat.

Wszystko to zaczęło się, gdy błądząc po internecie natknąłem się na tutorial „jak zrobić kalkulator w Delphi”. Kompletnie nie rozumiałem co się tam dzieje, z wyjątkiem kilku słów, które sobie przetłumaczyłem.

Potem przyszedł czas na język C++ z książką „Symfonia C++ Standard” autorstwa J. Grębosza, którą ogólnie dobrze wspominam, jednak na tamte czasy była dla mnie nieco niezrozumiała, zbyt trudna. Tak samo sam język.

W późniejszym etapie, ciągle jeszcze jako „dzieciak” zacząłem pisać artykuły dla największego polskiego portalu w branży IT, głównie na tematy związane ze sprzętem, oprogramowaniem czy grami.

Nasz system szkolnictwa nie jest idealny, więc podczas swojej nauki działałem dużo na własną rękę – poznawałem nowe technologie, kupiłem kilka książek do nauki języków programowania i stworzyłem parę ciekawych projektów i stron. Nawet zakodowałem 1 aplikację na Androida.

Większość z tych projektów była tworzona hobbystycznie, bez nastawienia na zarobek czy pokazanie ich światu.

Tylko kilka z nich ujrzało światło dzienne, a ja sam nauczyłem się, że nie warto kupować książek by uczyć się programowania. Naprawdę męczyło mnie przepisywanie kodu z książki i dopiero wtedy sprawdzanie jak on działa. Wiedzę czerpałem więc z różnych for, poradników, tutoriali wideo i zauważyłem, że taka forma nauki jest dla mnie najlepsza, bo efekt widać prawie natychmiastowo.

Po pewnym czasie, gdy czułem się już pewnie jako Front End/Back End developer, zacząłem nagrywać kursy wideo by podzielić się swoją wiedzą i wypełnić pewną lukę na YouTubie. Przejawia się ona tym, że jest albo zbyt mało materiałów na dany temat lub po prostu filmy są zbyt kiepskiej jakości, by w prosty sposób można było wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Mój cel

Cel, który mi przyświeca to po prostu przekazać wiedzę tak, by oglądający zrozumiał jak najwięcej, a jednocześnie nie musiał siedzieć 2 godzin nad czymś, co spokojnie zrobi w 15 minut.

Cały czas otrzymuję wiele pozytywnych opinii, a mój najstarszy kursant ma ponad 60 lat – to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto robić to dalej.

Jestem też autorem oficjalnego polskiego tłumaczenia edytora Brackets, a co jakiś czas w ramach nauki wrzucam swój kod na GitHuba.

Zauważyłem, że tworzenie takich własnych (nawet małych) projektów daje po pierwsze dużą satysfakcję, bo dzielisz się kodem z całym światem oraz, przede wszystkim, pozwala Ci duużo szybciej nauczyć się praktycznego zastosowania jakichś funkcji, algorytmów itd.

Nauka wygląda zupełnie inaczej, kiedy tworzysz swoje własne dzieło. Wtedy pojawia się coś w rodzaju naturalnej ciekawości, motywacji by jeszcze bardziej je dopracować – by było wręcz idealne. W efekcie uczysz się szybciej niż przepisując kod z książki czy czytając nudne, nieprzydatne artykuły.

Nie ważne czy jesteś już programistą czy stawiasz dopiero pierwsze kroki – życzę powodzenia w tym co robisz i widzimy się na blogu!

Jakub Jurkian

>